sonbahar-kitap-onerileri

Eylül 2019 Kitap Önerileri

İmkanlar dahilinde her ay birkaç tane kitap önerisi yapmayı planlıyorum. Blog yeni açıldığı için Eylül ayının önerileri biraz gecikti ama ilerleyen zamanlarda her ayın başında o ay için kitap önerilerimi yayınlamaya çalışacağım. Yetiştirebilirsem o dönemde yeni çıkan kitapları da önerilerime dahil etmeyi planlıyorum.

Dava – Franz Kafka

Bir öngörü ve eleştiri kitabı olarak görülen Dava henüz okumadıysanız bir şans vermenizi hak eden bir kitap. Pişman olacağınızı hiç sanmıyorum. Absürd bir hukuk paradigmasını ele alan kitap Franz Kafka’nın en bilinen eserlerinden biridir.

Savaş ve Barış – Lev Nikolayeviç Tolstoy

Klasik kitaplar denilince ilk akla gelenlerden olan Savaş ve Barış Tolstoy’un en çok bilinen eserlerinden biri. Çoğumuz okul çağımızda Savaş ve Barış’ın özet halini okumuşuzdur. Ben kitabın orijinalinden çevrilen klasik halini okumanızı tavsiye ediyorum. Bu konuda da İş Bankası Kültür Yayınları’nın çıkardığı Hasan Ali Yücel Klasikleri içerisinde yer alan 2 ciltlik Savaş ve Barış’ı okumanızı tavsiye ederim. Biraz uzun olsa da kitabın kırpılmamış halini okumanız daha iyi olur diye düşünüyorum.

Sineklerin Tanrısı – William Golding

Modern klasikler arasında gösterilen ve okuyanların büyük çoğunluğunun beğendiği Sineklerin Tanrısı Eylül 2019 önerilerimde yer alacak son kitap oluyor. 2Dünya Savaşı’nın hemen ardından bir nükleer savaş sırasında geçen kitapta bir adaya bırakılan çocuklar ve gençler arasındaki yaşam ve liderlik mücadelesi anlatılmaktadır. Hikaye anlatımı ve hikaye konusundan dolayı beğendiğim bu kitabı da eğer daha önce okumadıysanız mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Eğer yeterli zamanım olursa sonraki aylarda dört ve üzeri kitap önermeye çalışacağım. Böylece her hafta için bir kitap önerisi yapılmış gibi düşünebilirsiniz. Sonraki önerilerde görüşmek üzere..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir