Dört Oyun

Dört Oyun
Adı: Dört Oyun
Alt Başlık: Modern Klasikler Dizisi
Yazar: George Bernard Shaw
Sayfa Sayısı: 452
ISBN: 9789754585230
Çeviri: Sevgi Sanlı
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Kitap Türü:

Dört Oyun Konusu

Dört Oyun;
Sezar ile Kleopatra
Pygmalion
Kırgınlar Evi
Jan Dark

Bernard Shaw doksan yaşını aştıktan sonra, bir araya toplanan oyunlarının yeni bir baskısında okurlarına şöyle seslenmişti:

“Sizi uyarırım: Oyunlarımın tadına varmak istiyorsanız, gazetelerde benim için yapılan bütün dedikoduları aklınızdan çıkarın.”

Yazar, 2 Kasım 1950’de aramızdan ayrıldı. Gazetelerde hâlâ nükteleri tekrarlanır; alaycılığından, kuşkuculuğundan, acımasızlığından söz edilir. Bu yüzeysel görüntüsüdür. Oyunlarını inceleyince inançlı, derin, sevgi dolu bir Shaw çıkacak karşınıza. Gözlerindeki yaramazca pırıltıyla bir ermiş...

Sevgi Sanlı

George Bernard Shaw (26 Temmuz 1856, Dublin, İrlanda – 2 Kasım 1950, Hertfordshire, İngiltere), İrlandalı yazar. Oyun yazarı olarak ünlenen yazar, altmıştan fazla oyuna imza atmıştır. Hem 1925’te Nobel Edebiyat Ödülü’nü hem de 1938’de Pygmalion ile Oscar’ı alarak, bu iki ödülü de alabilen ilk ve tek insan olmuştur. Sosyalizm ve kadın haklarının koyu bir savunucusu olmuştur. Shaw, vejetaryen olmasının yanında ayrıca içki ve sigaradan da hayatı boyunca kaçınmıştır. Ayrıca resmi eğitime de karşı çıkmıştır. Shaw, 94 yaşına geldiği 1950’de, ağaç budarken merdivenden düştükten sonra oluşan yaralarının iyileşmemesi sonucunda olaydan birkaç gün sonra ölmüştür.

Bu Kitaplar Hoşunuza Gidebilir

Dört Oyun Kitabının Bulunduğu Listeler

İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi

Siz de modern klasikleri okumayı çok istiyor ve düzgün çevirisi olan kitapları bulmakta zorlanıyorsanız bugün size bir önerimiz var. İş Bankası Kültür Yayınları 2008 yılından beri Modern Klasikler Diz...